Neresi Gezilir

Uzunköprü'de Nereler Gezilir ?

KÖPRÜMÜZ

kopru1   kopru2

   Dünyanın en uzun taş köprülerindendir. Sultan II. Murat’ın emriyle yapılmıştır. Köprü’nün ve şehrin inşasına Gazi Mahmut Bey nezaret etmiştir. İnşaat masrafları Üsküp Sancağı’ndan İshak Bey tarafından, Kratova gümüş madenlerinden elde edilen gelir ile karşılanmıştır. Köprünün yapımına 1427 yılında başlanmış ve 1443 yılında tamamlanmıştır. 1444 yılında Sultan II. Murat’ın önderliğinde büyük bir törenle açılmıştır. Köprü yapıldığında 174 kemer olarak inşa edildi. Zamanla yapılan onarımlar sonucunda iki göz diğer gözlerle birleştirilerek günümüzde 172 göz olmuştur. Köprü halen araç geçişinde kullanılmaktadır.

HÜRRİYET ÇEŞMESİ

hurriyet cesmesi   II. Meşrutiyet anısına yapılan anıt çeşmedir. 1908 yılında yapılmıştır. Bu çeşme dönemin kaymakamı Mazhar Müfit Kansu ve Uzunköprü Belediye Başkanı Hafız İsmail Yayalar’ın önderliği ve gayretiyle yaptırılmıştır. Bu anıtın dört yüzüne Fransız İhtilali’nin evrensel ilkelerinden Özgürlük (Hürriyet), Adalet, Eşitlik(Müsavat) ve Kardeşlik (Uhuvvet) yazılmıştır. Çeşmenin açılışı 11 Aralık 1908’de yapılmıştır. Çeşme Uzunköprü’den Edirne’ye giderken köprübaşında, sol yandadır.

 

 

 

 KENT MÜZESİ

kent muzesi  Tekel (Reji) Binası’nın ne zaman yapıldığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bir dönem tütün deposu olarak ve Cumhuriyet döneminde Tekel satış binası olarak kullanılmıştır. Bina restore edilerek Şehir Müzesi haline getirilmiştir.

 

 

 

 

GAZİ TURHAN BEY TÜRBESİ

gazi turhanbey turbesi

    Gazi Turhan Bey, II. Murat ve Fatih Sultan Mehmet Döneminin önemli komutanlarındandır. Mora fatihi olarak anılmaktadır. Kırkkavak Köyü Gazi Turhan Bey’e vakıf olarak verilmiştir. Vakfiyesi 1454 tarihlidir. Gazi Turhan Bey burada bir külliye oluşturmuştur. Bu külliyeden günümüze Gazi Turhan Bey Camii ve Türbesi ayakta kalmıştır. Cami ve türbe restore edilmiştir.

 

 

 

 UZUNKÖPRÜ TREN İSTASYONU

istasyon      İstanbul’u Avrupa’ya bağlayan 1873 yılında tamamlanan tren yolu üzerindedir. Tarih boyunca çok büyük görev görmüş, Çanakkale Savaşları’nda çok önemli bir ulaşım noktası olmuştur.

 

 

 

 

TELLİ ÇEŞME

telli cesme   Çeşme dört musluklu, tek parça som mermerden yapılmıştır. Yalak kısmı da mermerdendir. Çeşmenin üzerindeki işlemeler Lale Devri (1718-1730) süslemeleri ile aynıdır. Kıvrık dalları Rumiler, sarkıtlı ve saçaklı süsler ile selvi motiflerinin bulundu zengin bir taş işçiliği vardır. 1920-1922 yıllarında Yunan işgali sırasında çeşmenin dört yanında bulunan kitabesi murçlanarak silinmiştir. Günümüzde şehir su şebekesine bağlı olarak suyu akmaktadır.

 

 

 

 

 II.MURAT CAMİ ( MURADİYE CAMİ )

muradiye cami     Günümüzde Muradiye Camii adı ile de anılmaktadır. 1443 yılında yapımı tamamlanmıştır. 500 kişiyi alacak büyüklüktedir. Camii ilk yapılışında kubbeli idi. 1621 yılında II. Osman döneminde yapılan onarım ile kubbenin yerine çatı beşik örtü yapılmış, çatı kurşun kaplanmıştır. Camiinin önünde 3.80x22x20m boyutlarında bir sundurması vardır. Sundurmanın çatısı on iki ahşap direk üzerine basmaktadır.

 

 

 

 

 

 Aziz Ioannis Kilisesi - Sanat ve Kültür Evi

kilise4

1875 yılında inşa edilen, Vaftizci Aziz İoannis'e adanmış ortodoks Kilisesi Uzunköprü'nün Muradiye Mahallesinde bulunmaktadır. Moloz taştan yapılan binanın bazı yerlerinde de süs amaçlı tuğlalar kull nılmış. Kilise, üç nefli bazilika tipindedir. Apsis kubbesi ve çatı alaturka kiremit kaplıdır. Burada bulunan bazı freskler restorasyon sırasında açığa çıkmıştır. Kilise içindeki tüm taşınabilen elemanlar, mübadele sırasında Yunanistan'a götürülmüşlerdir. Bu kiliseye ait çanlardan biri halen İskeçe Kilisesi'nde kullanılmakta olup diğer kilise içinde sergilemektedir. Uzunköprü'de 17 bin civarındaki rum vatandaşın bu kilisede vaftiz edildikleri bilinmektedir.

Uzunköprü Belediyesi tarafından Kasım 2011 tarihinde başlatılan restorasyon çalışmaları 2013 yılında tamamlanmıştır. Eski ihtişamlı görünümüne kavuşan tarihi kilisenin açılışı Edirne Valisi Hasan Duruer, Fener Rum Patriği Bartholomeos, CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamza Çebi ve Belediye Başkanı Enis İşbilen'in katılımıyla 11 Mayıs 2013 tarinde gerçekleşmiştir. Aziz İoannis Kilisesi, bundan sonra kültür ve sanat evi olarak hizmet verecektir.

 

hava tahmin

Uzunköprü Belediyesi

Halise Hatun Mahallesi Atalar Caddesi  22200
Uzunköprü / EDİRNE
0284 513 11 08

Atatürk Kültür Merkezi
Cumhuriyet Mahallesi 19 Mayıs Caddesi  No:160
Uzunköprü / EDİRNE
0284 513 11 43

Üyeliklerimiz

turkiye bb   mbb 

 

meric belediyeler birligi   kentler birligi

Uzunköprü