Haberler

Belediye Başkanı Av. Enis İŞBİLEN, yeni yerleşim alanlarının açılması ve mevcut ticari merkezlerin tarihi köprü ve eski yerleşim alanlarında yoğunlaşması sebebiyle araç trafiğinde oluşan sıkıntılara teknik ve bilimsel yollardan çözüm üretilmesi için İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanlığı’na gidecek.
İŞBİLEN, İTÜ İnşaat Fakültesi’nin Ulaştırma ve Trafik Kürsüsü hocaları tarafından oluşturulacak bir heyetle mevcut yollarda ve kavşak noktalarında düzenlemeler yapılarak trafiğin sağlıklı şekilde akması için ilçemizde bir çalışma yapılmasını teklif edecek.

24 Kasım 2017 Cuma günü saat 15.00’te İnsansı Taşlar Müzesi açılışı Belediye Kültür ve Sanat Evi’nde yapılacak.

Doğada bulunan ve insan yüzüne benzeyen taşların toplanarak bir araya getirilmesiyle oluşan sergi bir çok sanatseverinde merakını gidermiş olacak. Dünyada ilk Japonya’da açılan ve tek olan bu müze, dünyada ikinci, Türkiye’de ise tek olacak. Ahmet Aslan isimli vatandaşın Türkiye’nin bir çok ilinde doğadan topladığı insan yüzüne benzeyen taşları bir araya getirmesiyle oluşan sergi için tüm hazırlıklar tamamlandı. Daha önce çok kez ulusal ve yerel basına konu olan insan yüzüne benzeyen taşlar için, ünlü yazar Sunay Akın’da “Ay Hırsızı” isimli kitabında Ahmet Aslan’ın bu sıradışı merakını “Ay Tanrıçası, Göl ve Çoban” başlığıyla yer vermişti.

Belediye Başkanımız Av. Enis İŞBİLEN; “İnsansı Taşlar için daha önce internet ortamında pek çok haber görmüştüm. Sunay Akın’ın kitabında da yer verdiği “Çoban” lakaplı Ahmet Aslan’ın hayat hikayesi ayrıca ilgimi çekmişti. Yine farklı bir konuda Uzunköprü’lüleri doğal ve farklı bir sergi ile buluşturuyoruz. Hem Türkiye’de ilk olması açısından hemde hayatını bu işe adamış bir insanın hayalinin gerçekleşmesi bakımından bu projeyi önemli buluyorum. 24 Kasım’da “İnsansı Taşlar Müzesi” açılışında tüm Uzunköprülülerle bir arada olmayı diliyorum” dedi. 

Avrupa Birliği Bakanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının birinci teklif çağrısı kapsamında Uzunköprü Belediyesi tarafından yürütülmekte olan PREVENT/ÖNLEME isimli ve CB005.1.11.165 no’lu proje kapsamında ilk açılış ve basın toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İŞBİLEN açılış konuşmasında bulundu ve proje çerçevesinde Ergene Nehri ve Kırkavak Deresi üzerine kurulacak olan Sel Erken Uyarı Sistemin önemini vurguladı.

Açılış toplantısına Bulgaristan Ortağı ve Lider Proje Sahibi olan Dimitrovgrad Belediyesinin Başkan Yardımcısı Sn. Yaşo Minkov kısa açılış konusmasında Bulgaristan tarafında kurulacak olan Orman Yangınları Otomatik Gözetim Kulesi hakkında bilgiler sundu.

Toplantıda yerel medya mensuplarına ve belediye meclis üyelerine PREVENT projesi konusunda detaylı bilgiler sunuldu.

Ayrıca, etkinlikte Uzunköprü Belediyesi tarafından Avrupa Birliğinin PRAG kuralları doğrultusunda gerçekleştirilmiş olan ihale sonucunda seçilen ve erken uyarı sistemini kuracak olan  tedarikçi firmayla imza töreni gerçekleştirildi. Sistemin kurulum çalışmaları Mart 2018’de tamamlanması ve gelecek senenin ikinci çeyreğinde sistemin açılışın yapılması planlanmıştır.

Tarihi Kentler Birliği ve ÇEKÜL Vakfı'nın destekleriyle düzenlenen 15-18 Kasım 2017 tarihleri arasında Antalya EXPO Center Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşen Yapı ve Restorasyon Fuarı'na Uzunköprü Belediyesi stand açarak katılım gösterdi.
Birçok belediye ve firmaların katıldığı fuarda standımızı ziyaret eden misafirlerimize Uzunköprü'nün meşhur pirinci ve Uzunköprü ilçesi hakkındaki dergi, broşür, kitap, gezi rehberi ve çeşitli hediyeler verildi.
ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin SÖZEN'in de ziyaret ettiği standımız, 15 -18 Kasım 2017 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Uzunköprü’nün düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yıldönümü dolayısıyla 17-18 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilecek anma ve kutlama programı belli oldu.

Program, 17 Kasım 2017 Cuma günü saat 11.00’de tarihi köprümüz üzerinde Kurtuluş Yürüyüşü ile başlayacak. Aynı gün cuma namazı öncesinde Muradiye Camii’nde başta Ulu Önderimiz M. Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm şehit ve gazilerimiz için mevlid okutulacak.

18 Kasım 2017 Cumartesi günü ilk tören saat 09.45’te Uzunköprü Şehitliği’nde olacak. Uzunköprü Belediyesi çelenk sunumu ve Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen tarafından tören anı defteri imzalanarak şehitlik ziyaretine geçilecek.

Bayram Kutlama Programı saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda devam edecek. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kutlama Mesajları okunacak. Günün anlam ve önemini belirten konuşma Belediye Başkanı Av. Enis İŞBİLEN tarafından yapılacak. “Kurtuluş” temsili, Halk Oyunları ve Edirne Belediye Bando gösterilerinin ardından satranç turnuvasında dereceye girenler ödüllendirilecek ve kortej geçişi ile program sona erecek.

Saat 19.00’da Havai Fişek gösterisi eşliğinde Fener Alayı gerçekleşecek, saat 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi’nde Trakya Akademi Oda Orkestrası tarafından konser verilecek.

Avrupa Birliği Bakanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının birinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan PREVENT/ÖNLEME isimli proje hayata geçiyor!
Uzunköprü Belediyesi ile Dimitrovgrad Belediyesi (BG) ortaklığında gerçekleşen projede Ergene Nehri ve Kırkavak Deresi üzerine kurulacak sistem ile 36-48 saat önceden sel uyarısı alınabilecek.
Ekili alanların ve yerleşim alanlarının korunmasına yönelik hazırlanan projede, 36-48 saat öncesinden uyarı alınmasıyla acil önlemlerin daha hızlı alınması öngörülmektedir.
Proje tanıtım toplantısı, 17 Kasım 2017 Cuma günü saat 15.00’te gerçekleşecek olup kamuoyuna basınımız aracılıyla proje hakkında bilgi sunumu yapılacaktır.
Projemiz, Ankara’da Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce takdirle karşılanarak, kurmuş oldukları akarsu debilerinin yer aldığı sisteme verilerimizin dahil edilmesi için ricada bulunulmuştur. 
Tarım ve yerleşim alanlarının güvenliği esas alınarak hazırlanan proje ve uygulamamız verileri ile büyük bir onurla DSİ ile paylaşılacaktır.
Projenin süresi 15 ay olup, Haziran 2018’de tamamlanması planlanmıştır. Toplam proje bütçesi: 581 483.41 EUR olup, Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı tarafından Uzunköprü ilçemize 316.515,68 EUR mali destek sağlanması için hibe sözleşmesi imzalanmıştır.

Akıncılar Taraftar Grubu tarafından Belediye Başkanımız Av. Enis İŞBİLEN'e, Uzunköprüspor ve Akıncılar Taraftar Grubu'na yapmış olduğu maddi ve manevi desteklerinden dolayı isminin yazılı olduğu Uzunköprüspor forması ve atkısı hediye edilmiştir.

Edirne Süpürgeciler Mahallesi Yardımlaşma, Dayanışma ve Kalkınma Derneği Başkanı Hilmi Keskin ile Mescit Mahallesi'nden Cemil Kayışkoparan ve Mesut Bardak ile birlikte Belediye Başkanımız Av. Enis İşbilen'i makamında ziyaret etmişlerdir.

İlçe Kaymakamımız Kemal Yıldız ve Cumhuriyet Başsavcımız Ufuk Ersungur, Belediye Başkanımız Av. Enis İŞBİLEN'i makamında ziyaret etmişlerdir.
İlçemiz hakkındaki genel konuların konuşulduğu ziyarette Başkan İşbilen, belediyemizin devam eden projeleri ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Uzunköprü Belediyesi Toplu Temel Atma ve Açılış Töreni için ilçemize gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, Atatürk Kültür Merkezi'nde Uzunköprülülerle buluştu.
Belediye Başkanımız Av. Enis İŞBİLEN'in makamında ağırladığı Genel Başkan daha sonra Atatürk Kültür Merkezi binasını gezerek törenin yapılacağı alana geçti.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan tören Belediyemizin 2009-2017 yılları arasında yapmış olduğu çalışmaların gösterildiği tanıtım filminin izlenmesiyle devam etti.
Ardından sahneye çıkan Av. Enis İŞBİLEN; 2009 yerel seçimlerinde 32 yıl sonra Uzunköprü’de Belediye Başkanlığı partimizce kazanılmıştır. O günden bugüne kadar 8 yılı aşkın süredir de bu emanet partimize yakışır şekilde taşınmıştır. Halkımızın sorunlarına çözüm bulan ve kamu hizmeti gereklerini tarafsız yerine getiren kısaca sosyal demokrat belediyeciliğin anlamına uygun çalışmalar Uzunköprü’de sürdürülmektedir. 2014 yerel seçimlerindeki sonuçlar da çalışmalarımızın başarısını ortaya koymuştur.
Uzunköprülüler Belediyelerinin iktidar partisinden olmasa da hizmet aldıklarını görmüşlerdir. İhtiyaçlar bilinerek ve belirlenerek seçilen projeler 2009 yılından bu yana birer birer gerçekleştirilmektedir. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da ülkenin batısı Türkiye’ye aydınlık saçmaya devam edecektir" dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU yaptığı konuşmada; "Ülkenin bu denli çalışkan belediyelere ihtiyacı var. Başkanımın söylediği gibi batısından değil, Türkiye'nin her yerinden ışık saçmaya ve yaymaya devam etmeliyiz" dedi.
KILIÇDAROĞLU'nun konuşmalarının ardından Şehir içi içme suyu şebekesi yapım işi açılışı, Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi İnşaatı / 2. Etap Temel Atma, Güneş Enerji Santrali Temel Atma ve Ördekli Göl mesire Alanı Temel Atma töreni butonlara basılmasıyla gerçekleşti.

 

Hakkari Şemdinli'de bölücü terör örgütü mensuplarının hain saldırısı sonucu 8 askerimiz şehit olmuştur.

Şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve Yüce Türk Milleti'ne başsağlığı diliyorum.

 

Av. Enis İŞBİLEN - Uzunköprü Belediye Başkanı

Uzunköprü'de yapımı devam eden ve açılışı gerçekleşecek hizmetlerin "Temel Atma ve Toplu Açılış Töreni" için Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU, 3 Kasım 2017 saat 12.30'da Atatürk Kültür Merkezi önünde düzenlenecek törene katılacak.

Cumhuriyetimizin 94. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlediğimiz "Cumhuriyet Yürüyüşü" ne vatandaşlarımız yoğun ilgi gösterdi.

Cumhuriyet Meydanında başlayan yürüyüşe çok sayıda vatandaşımız katıldı. Gazi caddesi boyunca devam ederek Adalet Meydanı'na ulaşan topluluk daha sonra hep birlikte 10. Yıl Marşı'nı okudu.

Adalet Meydanı'nı dolduran kalabalık hep birlikte şarkılar ve marşlar söyleyerek Cumhuriyet'in ilanını kutladılar.

Uzunköprü Belediyemizin maddi ve manevi destekleriyle Prof. Dr. Burçin Erdoğu danışmanlığında arkeolog Cüneyt Akgün tarafından yürütülen ‘Uzunköprü Kültür Envanteri’  çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir. Yüzey araştırmaları sırasında Uzunköprü ilçesi, Karapınar Köyündeki köy mezarlığında 14.05.2017 tarihinde rastlanılan yazıtlı mermer parçasının musalla taşı olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Tarihe tanıklık edecek ender bir kültür mirası olan yazıtlı mermer parçası fotoğraflanıp kayıt altına alınmış ve Edirne Arkeoloji Müzesine gerekli bilgiler verilmiştir.

Müze Müdürlüğü’nün eser nakil izniyle; Uzunköprü ilçesi, Karapınar Köyündeki köy mezarlığında musalla taşı olarak kullanıldığı tespit edilen yazıtlı mermer parçanın gerekli bilimsel inceleme ve değerlendirilmeleri yapılıncaya kadar koruma altına alınmak üzere 13.10.2017 tarihinde Uzunköprü Kent Müzesine nakil yoluna gidilmiştir. Uzunköprü Belediyesi tarafından temin edilen özel bir araç ve gerekli personel ile arkeolog Cüneyt Akgün gözetiminde Uzunköprü Kent Müzesi bahçesine nakledilen 1.10m x 1.27m boyutlarındaki yaklaşık 300kg ağırlığındaki mermer yazıtın gerekli temizleme ve restorasyon işlemleri gerçekleştirilmektedir. Yapılan işlemlerden sonra mermer yazıtın üzerinde bulunan yazının harflerin tek tek ortaya çıkarılması ile uzmanlar tarafından daha detaylı bilgilere ulaşılacaktır. Yapılacak incelemeler sonucunda hangi döneme ait olduğu kullanım amacı ortaya çıkartılacaktır.

Cumhuriyetimizin 94. Yıl etkinlikleri kapsamında Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından organize edilen Cumhuriyet Şehitlerini Anma ve Cumhuriyet Bayramını Kutlama Programı 28 Ekim 2017 Cumartesi akşamı saat 20.00'da Uzunköprü Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleşecektir.

Uzunköprü’lü Halk Şairi ve Ozanı (Derviş) Kemal Özcan’ın yaşamı, şiirleri ve şiirlerinden örneklerle dünya görüşünü kaleme alan Süleyman Zaman tarafından hazırlanan eser, Uzunköprü Belediyesi’nce Kültür Yayını olarak bastırılmıştır.
Kültürel anlamdaki hizmetlerine bir yenisini daha ekleyen Uzunköprü Belediyesi, Kemal Özcan’ın evrene ve insana bakışının gelecek kuşaklara aktarılması için kitap kültür yayınları olarak bastırıldı.

Uzunköprü Alay Komutanı Topçu Kurmay Albay Bayram Önel, Belediye Başkanımız Av. Enis İşbilen’i makamında ziyaret etmiştir.

Meriç Belediye Başkanı Nihat Yörük, Belediye Başkanımız Av. Enis İşbilen’i makamında ziyaret etmiştir.
Belediyelerin çalışmaları hakkında karşılıklı fikir alışverişleri ile geçen görüşmenin ardından Belediye Başkanımız İşbilen, Meriç Belediye Başkanı Nihat Yörük’e Atatürk Kültür Merkezi’ni gezdirerek kültürel ve sanatsal faaliyetler hakkında bilgiler vermiştir.

Belediye Başkanımız Av. Enis İŞBİLEN, ilçemize yeni atanan Emniyet Müdürümüzü ziyaret ederek değerli çalışmalarından dolayı tebrik etti.
Emniyet teşkilatına bu anlamda teşekkürlerini ileten Başkan İşbilen, belediye olarak her zaman Emniyet Teşkilatının yanında olduğunu iletti.

Uzunköprü Belediyesi

Halise Hatun Mahallesi Atalar Caddesi  22200
Uzunköprü / EDİRNE
0284 513 11 08

Üyeliklerimiz

turkiye bb   mbb 

 

meric belediyeler birligi   kentler birligi

Uzunköprü