Haberler

yasasin cumhuriyet

     Belediye Başkanımız Özlem Becan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajı:

     “Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün bizlere verdiği en büyük armağan olan Cumhuriyet, kültürden sanata, tarımdan eğitime bir milletin uyanışıdır. 29 Ekim, tarih boyunca esaret görmemiş, esir edilemez, onurlu, mazlum bir halkın yeniden ayağa kalkışı; küllerinden yeniden doğuşudur. Biliyoruz ki Cumhuriyet kolay kurulmadı. Yedi düvele karşı verilen Kurtuluş Savaşı sonrası Cumhuriyet ile taçlanan bu mücadelenin arkasında ulusumuzun canıyla, kanıyla ödediği diyet vardır, fedakârlık vardır. Bugün, Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere isimsiz kahramanlarımızın, şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygı, sevgi ve minnetle eğildiğimiz gündür.Biliyoruz ki geçmişine, tarihine, ulusal bayramlarına sahip çıkmayan toplumlar parçalanmaya, yok olmaya mahkumdur. Türkiye’nin çağdaş dünyayla bütünleşme kararlılığının göstergesi olan Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Atatürk’e, kahraman silah arkadaşlarına, milleti ve vatanı için canlarını seve seve feda eden şehitlerimize, gazilerimize sonsuz minnet ve şükranlarımı sunar, ulusumuzun ve tüm Uzunköprülülerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

     Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan, demokrasinin, özgürlüğün, uygarlığın ışığı Cumhuriyetimizin 96. Yıl dönümü herkese kutlu olsun. Yaşasın Cumhuriyet!”

kadin baskanlar calistayi manset

     Trakya’nın tek kadın belediye başkanı Belediye Başkanımız Özlem Becan, Uzunköprü 4. Kültür, Sanat ve Tarım Festivali kapsamında 4. Kadın Belediye Başkanları Çalıştayı’na ev sahipliği yapıyor.

     Geçmiş Dönem Seyrek Belediyesi Başkanlarından Nurgül Uçar’ın bundan yıllar önce bir kıvılcım ile kurduğu Belediye Başkanları Platformu üyeleri; Hasbiye Öztürk, İnci Tunç, Hülya Gürman, Fatma Gürgen, Asuman Topkara, Fatma Aysun Topkara, Birsen Çelik, Şeniz Doğan, Zeynep Üren, Yıldız Çetin, Emine Esmer, Rojbin Çetin, Ayşe Karadağ, Cihan Sincar, Bediha Özgökçe Ertan, Filiz Bulut Tekin, Yıldız Acar, Hatice Çevik, Keziban Yılmaz, Gülistan Ensarioğlu, Gülistan Sönük, Adalet Fidan, Berivan Helen Işık, Necla Figen Altındağ, Senire Nergis, İlknur Üstün, Songül Acar, Meliha Okur, Sema Pektaş, Sibel Uyar, Emine Aydın, Meliha Okutay, Semra Ayrdın, Zühre Dönmez, Ayşe Gökhan, Netice Okutan, Semiha Hasgör, Nagehan Akay, Zehra Özyol çalıştay öncesi Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın daveti üzerine ve Başkanımız Özlem Becan'ın ev sahipliğinde Edirne’de buluştular.

copkoy muhtarlik binasi manset

          Yerel yönetimin en önemli unsuru olan muhtarlarımızın halkımıza daha iyi şartlarda hizmet edebilmeleri için her daim yanlarındayız. Bu anlamda Çöpköy mahallemize kazandırdığımız hizmet binamızda Destek Hizmetleri Müdürlüğümüz tarafından yapılan çalışmalarda sona gelindi.

            Uzunköprü’yü seviyoruz...

30 agustos 2019

          Büyük Zaferin 97. Yıl dönümünde, tüm ülkede olduğu gibi Uzunköprü'müzde de düzenlenen programda; Cumhuriyetimizin kurucusu ve Ebedi Başkomutanımız, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi minnetle ve şükranla bir kez daha anıyoruz.


          30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.

ilaclama devam ediyor

          Belediyemiz Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından Küçük Şehsuvarbey mahallemizde insanlara rahatsızlık verdiği bildirilen yaban arıları ile hasırcı sokakta otluk alan ve çöplerden kaynaklanan haşerelere yönelik ilaçlama çalışmaları gerçekleştirildi, 

          Ayrıca Haşere mücadelesinde Yeniköy, Şehsuvarbey, Yeniköy ve Çöpköy, Rıza Efendi ve Mescit mahallelerinde bulunan dere, kanalizasyon, gölet vb. durgun su alanlarında sivrisinek larvalarına karşı ilaçlama yapıldı.

tapu teslimi

          Belediye Başkanımız Özlem Becan Mesçit Mahallesi'nde hak sahibi vatandaşlarımıza tapularını teslim etti. Mutluluklarını gizleyemeyen vatandaşlarımız Başkan Becan ile hatıra fotoğrafı çekildi.

festival toplanti

          Belediye Başkanımız Özlem Becan ve belediye meclisi üyelerimiz, bu yıl 4.'sünü düzenleyeceğimiz 'Kültür, Sanat ve Tarım Festivali'mizin öncesinde ilçemizdeki basın mensupları ile bir araya geldi.

hayvan kurtarma

         Belediyemize ait Katı Atık Düzenli depolama tesisinde bulunan sızıntı suyu toplama havuzuna düşen anne köpek ve yavrusu İtfaiye Müdürlüğümüz ekiplerince yapılan operasyonla kurtarılmıştır. 

         Verem Savaş dispanserinin önünde bulunan ağaçta asılı kalan karga kurtarılarak Veteriner işleri müdürlüğü kontrolünden sonra doğal yaşam alanına bırakıldı.

         Belediyemiz atıksu terfi merkezine giren yılan, İtfaiye Müdürlüğümüz ekiplerinin çalışmaları ile bulunduğu alandan canlı olarak çıkarılarak doğal yaşam alanına bırakıldı.

atik su tesisi

          Belediyemiz Atık Su Arıtma Tesisi'nde, günlük periyotlarda gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, analiz ve testlerimiz (kimyasal okjisen ihtiyacı, katı atık toplam azot ve toplam fosfor değerleri, su kirliliği kontrolleri yapılarak analiz sonuçları değerlendirilmekte olup ilk su giriş terfi merkezi dalgıç pompa kontrolleri, dekantör ve dekantör ünitesi polielektrolit hazırlama tankı mekanik aksam kontrolleri ile aynı zamanda, havalandırma havuzları oksijen değerleri kontrol edilip gerekli müdahaleler yapılarak, atıksu arıtma tesisi ilk giriş suyu ve çıkış suyundan alınan numunelerin laboratuvar analizleri gerçekleştirilmektedir.

haci bektas veli

          "Onun yolu insanlığın yoludur"
          Hoşgörü, sevgi, barış, dostluk ve bilgeliğin önderi Hacı Bektaş-i Veli’yi vefatının 748. Yılında saygı ve rahmetle anıyoruz.

kadin emek pazari acilis 240719.jpg

     Uzunköprü Belediyesi’nin ‘Üreten Kadınlar Kazanan Uzunköprü’ projesi kapsamında hayata geçirdiği ‘Kadın Emek Pazarı’nın açılışı, Uzunköprü kadınlarının kent ve aile ekonomisine katkıda bulunmaları amacıyla, 24 Temmuz Çarşamba günü saat 16.00’da, Garden Park yanındaki alanda gerçekleşti.

     Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, ‘Kadın Emek Pazarı’ açılışında yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

     “Öncelikle ‘Üreten Kadınlar Kazanan Uzunköprü’ temalı Kadın Emek Pazarı’mızın açılışına hoş geldiniz. Değerli vatandaşlarım; bu topraklar mücadele eden, üreten kadınlarla dolu. Kadının ekonomik, sosyal ve siyasal alanda verdiği mücadeleye belki de en güzel örnek şuan karşımızda duruyor. Hayatı nasıl beraber göğüslüyorsak, aile hayatında karşılaştığımız problemlere nasıl birlikte çareler arıyorsak, ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları da göz önüne aldığımızda, bu bağlamda biz de ‘Üreten Kadınlar Kazanan Uzunköprü’ projemizi bugün hayata geçirdik, bununla gurur duyuyoruz. ‘Kadın Emek Pazarı’nı yaz kış, 365 gün faaliyet halinde olabilecek bir proje haline dönüştürmeyi istiyoruz. Umarım bu mutluluğu, gururu hep birlikte yaşayabiliriz.”

     Başkan Becan’ın konuşmasının ardından Uzunköprü İlçe Kaymakamı Muhittin Gürel de bir açıklama yaptı. Muhittin Gürel böyle güzel bir hizmetin açılışında bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Öncelikle ilçemize hayırlı, uğurlu olsun. ‘Kadın Emek Pazarı’nın bulunmaması, ilçemizde büyük bir eksiklikti. Dün Valilikte neredeyse gün boyu toplantı gerçekleştirdik. Uzunköprü Belediyesi’nin bu projesi, toplantıda en fazla heyecan yaratan proje oldu. İnşallah önümüzdeki dönemde, belediyemizle birlikte el ele vererek, ‘Kadın Emek Pazarı’ projesini, tüm yıl boyunca aktif olacak şekilde tasarlamayı istiyoruz.” dedi.

     Açıklamalardan sonra Kaymakam Gürel ve Başkan Becan ‘Kadın Emek Pazarı’nda kurulan stantları dolaşarak, katılımcıların ürettiği ‘el emeği eşyaları’ incelediler, hayırlı uğurlu olsun dileklerinde bulundular.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmasının 100. Yılı dolayısıyla Türkiye turuna çıkan “Cumhuriyet Sergi Tırı” Atatürkçü Düşünce Derneği’nin organizasyonu ile Adalet Meydanına getirildi.
İlçe Kaymakamı Muhittin Gürel, Belediye Başkanı Özlem Becan ve Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Oktay Yenice Cumhuriyet Sergi Tırı’nın açılışını gerçekleştirdi.
Belediye Başkanı Özlem Becan sergi açılışının ardından anı defterine de duygu ve düşüncelerini not düşerek anı defterini imzaladı. Başkan Becan; “Milli mücadelenin 100. Yılında rotamız Atatürk şiarıyla yola çıkan bu özel tırı bugün Uzunköprü Adalet Meydanı’nda açmak bize onur veriyor. Milli mücadelenin altında kan var, gözyaşı var, Cumhuriyet kazanımlarının değerini en çok kadınların ve gençlerin bilmesi lazım. Bugün Uzunköprü Belediye Başkanı olarak, bir kadın olarak bu makamda oturuyorsak Atamızın bize sağladığı seçme ve seçilme hakkı dolayısıyladır. O yüzden hepsine minnettarız, ben Uzunköprülülerinde sık sık ziyaret ederek bu tıra sahip çıkacaklarını düşünüyorum” dedi.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile Cumhuriyetin öncü kadınlarının fotoğrafları, Atatürk hakkında yazılmış kitaplar, dönemin dergi ve gazete örneklerinin yer aldığı resim sergisi 1 gün boyunca Adalet Meydanında vatandaşlarımızın ziyaretine açık olacaktır.

Uzunköprü Belediyesi, 8 branşta Yaz Spor Kursları açılıyor. Farklı yaş gruplarına yönelik yaz spor kurslarının kayıtları 20-28 Haziran 2019 tarihleri arasında yapılacak.

Uzunköprü Belediyesi Yaz Spor Kursları, futbol (7-12 yaş arası), basketbol (7-14 yaş arası), cimnastik (5-12 yaş arası), gitar (8-14 yaş arası), ritim (8-14 yaş arası), karakalem (7-14 yaş arası), işaret dili (10-16 yaş arası) ve etkin hızlı okuma (10-16 yaş arası) branşlarında kayıt alınacak. Kayıt işlemleri Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak.

 

Haydi çocuklar spora

Kayıt için kimlik fotokopisi ve kayıt sırasında da doldurulacak olan kayıt formu yeterli olacak. Uzunköprü Belediyesi, ilçe sınırı gözetmeksizin yazı spor yaparak geçirmek isteyen tüm Uzunköprü ve köylerindeki tüm çocukları Yaz Spor Kurslarına davet ediyor. Çocuklara yönelik organize edilen yaz spor kursları 1 Temmuz’da başlayacak, Eylül ayına kadar devam edecek.

Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alınan yetki devri kapsamında, atık yağların evlerden ve işyerlerinden toplanması için lisanslı firma ile protokol imzalayan Uzunköprü Belediyesi,  bitkisel atık yağların ekonomiye geri kazandırılması ve çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalara devam ediyor.

Çevreye ve sağlığa büyük zarar veren bitkisel atık yağlar, lavaboya döküldüğünde 1 litresi 1 milyon litre temiz suyu kirletiyor. Denize, göle, akarsuya ulaşan bitkisel atık yağlar balıklar ve diğer canlılara zarar verirken atık yağlar kanal borularına yapışarak kanalizasyon sistemlerinin tıkanmasına yol açıyor.


Bu sebeple, 12-14 Haziran 2019 tarihleri arasında 45 gıda işletmesine bitkisel atık yağ denetimi gerçekleştirilerek atık yağların kanalizasyon sistemine dökülmesi önlenmiştir.

Ayda ortalama 1500 litre bitkisel atık yağın toplandığı İlçemizde, evindeki bitkisel atık yağların geri dönüştürülmesi için destek vermek isteyen çevre temizliğine duyarlı vatandaşlarımız 513 11 08 / 513 11 43 no’lu telefonlar aracılığıyla Belediyemize ulaşarak atık yağların Uzunköprü Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından alınmasını talep edebilir ya da belediyeye teslim edebilirler.

Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Cumhuriyet Mahallesinde kurulan Pazartesi Pazarını ziyaret etti.

Daha önce Habib Hoca Mahallesi Bayraktar Sokak’ta kurulan Pazartesi Pazarı, trafik probleminin önüne geçilmesi ve pazarın daha düzenli hale getirilmesi için 17 Haziran 2019 tarihinden itibaren Cumhuriyet Mahallesi Çam Sokak’ta (Belediye evleri arkası, dokuz katlılar yanında) kurulacak. Pazartesi Pazarını yeri yerinde ziyaret eden Başkan Becan, Pazar esnafları ile biraraya gelerek hayırlı işler, bol kazançlar diledi.

Pazar yeri değişikliği sebebiyle esnaf ve vatandaşların yoğun ilgi ve desteğiyle karşılaşan Başkan Becan, esnafların isteklerini dinledikten sonra pazar yerinden ayrıldı.

Uzunköprü Belediyesi ve Kızılay işbirliğiyle “Hayat kurtarmak senin kanında var” isimli kan bağışı kampanyası Ziraat Bankası karşısındaki alanda halkın katılımıyla düzenlendi.

Uzunköprü Kaymakamı Muhittin Gürel ve Belediye Başkanı Özlem Becan’ın da ziyaret ettiği Kızılay çadırlarında kan verme işlemleri 13-14 Haziran 2019 Perşembe ve Cuma günleri 11.30 ile 19.30 saatleri arasında gerçekleşecek.

“Hayat kurtarmak senin kanında var” sloganıyla gerçekleşen kan bağışı kampanyasını önümüzdeki yıllara da taşımak istediğini belirten Belediye Başkanı Özlem Becan; “Kızılay sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok yerinde, kimin, ne ihtiyacı varsa ona yardıma koşuyor. Kan bağışını bu anlamda olumlu buluyorum. Verilen bir ünite kan ile 3 kişinin faydalandığını öğrendim. Kampanyaya destek olunmasını önemle vatandaşlarımızdan rica ediyorum, destek olan hemşehrilerime de teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Her yıl geleneksel olarak yaza girişin kutlandığı Uzunköprü Dallığı bu yıl 9 Haziran’da gerçekleşti. Bülbül Korusu’nda düzenlenen etkinliğe Belediye Başkanı Özlem Becan’da katıldı.
Dallık alanı girişine kurulan Belediye standını ziyaret eden vatandaşlarımızla sohbet eden Başkan Becan, çevre haftasında halka dağıtılmak üzere bastırılan bez çantaların dağıtımını gerçekleştirdi.
Dallık alanına kurulan pazar yeri esnaflarına hayırlı işler dileyen Başkan Becan, piknik için gelen vatandaşları da ziyaret etti. Daha iyi bir Uzunköprü için vatandaşların fikirlerini dinleyerek Belediye’nin devam eden hizmetleri, hayata geçirilmesi düşünülen projelerle ilgili bilgiler paylaştı. Dallık alanının tamamını gezerek dolaşan Başkan Özlem Becan, vatandaşların ilgi odağı oldu.

Uzunköprü Veteriner İşleri Müdürlüğü Halk Sağlığı ekipleri tarafından Uzunköprü İlçe okul bahçeleri, çocuk parkları ve yeşil alan içeren parklarda kene tespit çalışmaları yapılmıştır.
Hasanpınar yolu üzerindeki dallık mesire alanında 09 Haziran Pazar günü yapılacak olan etkinlikler kapsamında dallık mesire alanı kene ve haşerelere karşı ilaçlanmıştır. 
Bulunduğumuz aylar kenelerin aktif olduğu dönemlere denk gelmesi nedeni ile kenelerin kırsal alanlarda bir noktadan başka yerlere kıyafet, araç ya da hayvanların üzerine tutunarak taşındığı unutulmamalı ve piknik ile kırsal alanlarında kene temasına karşı dikkatli olunmalıdır.

Uzunköprü Belediyesi’nin, “Prevent/ Önlemek” isimli ‘Sel Erken Uyarı ve Bilgi Sistemi Projesi’ RegioStars 2019 yarışmasında Türkiye adına finale kalırken, ülkemizi proje bazında temsil eden tek belediye Uzunköprü Belediyesi oldu.

Interreg – IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı çerçevesinde; Uzunköprü Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yazılan, Bulgaristan Dimitrovgrad Belediyesi proje ortaklığıyla hayata geçirilen “Prevent/ Önlemek” isimli ‘Sel Erken Uyarı ve Bilgi Sistemi Projesi’ RegioStars 2019 yarışmasında finalist olmaya hak kazandı.

Bölgesel kalkınma alanındaki iyi uygulamaları belirlemek ve diğer bölgelere ilham olabilecek yenilikçi ve orijinal projeleri öne çıkarmak adına her yıl Avrupa Komisyonu tarafından gerçekleştirilen; RegioStars yarışmasında finale kalan üç projeden birinin sahibi Uzunköprü Belediyesi oldu.

Konuya ilgili konuşan Trakya’nın tek kadın belediye başkanı; Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan; “ Kurum olarak RegioStars2019’da; 199 ilham veren yenilikçi ve orjinal proje arasına "Kategori 4: İklime Dayanıklı Şehirlerin İnşası/ Building Climate-Resilient Cities" de ülkemiz adına yarışacak olmanın heyecanı ve gururu içindeyiz. Herkesi belediyemizin "Prevent / Önlemek" projesinin ekim ayındaki ödül töreninden önce yapılacak halk oylamasına katılmaya davet ediyoruz” dedi.

Uzunköprü’müze destek olmak için yapmanız gereken önce linke (aşağıdaki) , 
https://ec.europa.eu/regio…/…/regio-stars-awards/2019/categ4
ardından 15. sıradaki "PREVENT/ÖNLEMEK" isimli projenin yanında yer alan destek butonuna tıklamak.

Ülkemiz için, Uzunköprü için desteklerinizi bekliyoruz

hava tahmin

Uzunköprü Belediyesi

Halise Hatun Mahallesi Atalar Caddesi  22200
Uzunköprü / EDİRNE
0284 513 11 08

Atatürk Kültür Merkezi
Cumhuriyet Mahallesi 19 Mayıs Caddesi  No:160
Uzunköprü / EDİRNE
0284 513 11 43

Üyeliklerimiz

turkiye bb   mbb 

 

meric belediyeler birligi   kentler birligi

Uzunköprü